June 2018
BACK  ■  NEXT→

第16回国際ヒマラヤ舞踏祭 2018

 
2つの魂| ジオ
 
スウォーム| ローレンス
 
ドリーマーズネット| サンテリとコボディ
 
オブリビオンの季節| オゼルク
不具熱 ゴルカ、リーとコーボディ
 
骨の間 アレックスとサンテリ
 
 Xinef | ルース
 
オデース リタ
 
それは| ローレンス
 
このすべてで| アレックス
 
 ジオ ふたつの魂
 
 グランドフィナーレ
ca第16回ヒマラヤ舞踏祭は盛況裡に終了しました。
ご支援ありがとうございました。
ビデオで少しずつご紹介していきますので
お楽しみください。

今日から夏期集中コースが始まります。
サブボディ共振舞踏・土方舞踏から、
毎日、もっとも大事な技法を一つ選んでシェアしていきます。
気軽にご参加ください。。


 
 
無題 ザリナ
 
 開幕公演 いのちの輪廻 オゼークとコーボディ
 
 

第16回国際舞踏祭ヒマラヤ
今週金曜開幕!

!
 第16回舞踏際参加 全舞踏手
Crick Picture below, you can see their Videos.


Alex, Berty, Gorka, Juqi, Laurence, Lee
MaelstroM, Michael, Ozerk,
Paaravati,
Paz, Rachnika, Rita, Ruth, Santeri
and more....

毎日の舞踏ワークショップ、舞踏公演は無料!
カンパ歓迎!
千秋楽には踊り手と観客の枠を超えて一つになります。
お楽しみください。

共振塾ヒマラヤ

ダラムサラ、インド
Butoh Performance  Workshop
All performances and workshops are Free Donation!!

Date

Time

Place

Event

Dancer and Instructor

May
25

Fri 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Breath Body"Butoh Workshop by Ozerk (Turkey)

 

18:00

Subbody Hall

 

 

Opning Performance
"Wheel of Life"
Performance  by
Ozerk and Cobody

26

Sat

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Integrative Movement" 
Butoh Workshop by
Santeri (Finland)

  18:00 Subbody Hall    "Un-Titles"
Performance  by
Zalina
(India)
  19:00 Subbody Hall  
 "Dreamer's Net"
Performance  by
Santeri and Cobody

27

Sun

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Between Gravity and Lightness" 
Workshop by Laurence (France)

  18:00 Sky Cafe    "Just AT"
Performance  by
Paz
(Chile)
  19:00 Subbody Hall    "Sick Rose"
Performance  by
Rita
(Spain) and cobody
  20:00 Subbody Hall    "Low Frequency Dance Therapy (Jam)"
Skip, Pause, Fast Forward vs. Dinner's Ready
Performance  by

Everybody
(Including Audince)

28

Mon

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Butoh for Beginners" 
Workshop by
Zalina (India)

 

18:00

Subbody Hall

 

 

"Swarm"
Performance  by
Laurence
(France)

and Cobody

 

19:00

Subbody Hall

  

"With this All"
Performance  by
Alex
(Australia)

29

Tue

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Butoh and Physical Theatre"
Butoh Workshp

by
Rita (Spain)

 

18:00

Subbody Hall

  

"A Season for Oblivion"
Performance  and Photography Project by
Ozerk
(Turkey)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Crack in the Mask"
Performance  by
Santeri
(Finland)

 

20:00

Subbody Hall


  

"Dos, Dos"
Performance  by
Paz (Chile) and Ruth
(Spain)

30

Wed 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Resonance"Butoh Workshop by Alex (Australia)

 

18:00

Subbody Hall

  

"Walk Now"
Performance  by
Paaravati (India)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Odeath"
Performance  by
Rita (Spain)

31

Thu 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Entering the Subbody"Butoh Workshop by Cobody

 

18:00

Subbody Hall

  

"That"
Performance  by
Laurence (France)

 

19:00

Subbody Hall


  

"Between the Bones"
Performance  by
Alex and Santeri

Jun
1

Fri 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Shadow Puppet"
Butoh Workshop

by Paz

 

18:00

Subbody Hall

  

"Xinef"
Performance  by
Ruth

 

19:00

Subbody Hall

  

"Javanese dancer"
Performance  by
Juqi (Indnesia)

 

19:00

Subbody Hall

  

"Sound Killing Ceremony"
Performance  by
DoublenatureRachnika (India)

2

Sat 

 

11:00

Subbody Hall

 

 

"Resonant Rhizome"
Butoh Workshop
by Lee (Japan)

 

18:00

Subbody Hall



  

"Malformed Fever"
Performance  by

Lee

and Cobody

19:00

Subbody Hall & Cobody Theater


 

 

"Grand Finale"
Performance 
by
All Dancers and Audience